Ta firma chce pomóc federalnym USA w sprzedaży przejętego Bitcoinu za 1 miliard dolarów.

Firma Chainalysis, zajmująca się analizą łańcuchową i bezpieczeństwem, ogłosiła uruchomienie swojego “programu realizacji aktywów”, który ma pomóc agencjom rządowym i osobom zajmującym się postępowaniem upadłościowym w obsłudze, przechowywaniu, realizacji i monitorowaniu przejętego majątku, zgodnie z publikacją na początku tego tygodnia.

Program został uruchomiony zaledwie kilka dni po tym, jak władze USA skonfiskowały ponad miliard dolarów w Bitcoin-belonging do nieistniejącego już rynku darknetowego Silk Road – jednego z największych jak dotąd przejęć kryptokurwalutowych.

Pośrednictwo w sprzedaży Bitcoinów przez rząd USA

Federalni nie zjawili się magicznie w Silk Road’s Bitcoin. Narzędzia “Chainalysis” i służby dochodzeniowo-śledcze były mocno zaangażowane w pomoc organom ścigania w identyfikacji i badaniu portfeli kryptograficznych używanych przez właścicieli rynku, co wiązało się z funduszami wykorzystywanymi lub przeznaczonymi na ułatwienie sprzedaży narkotyków na rynku darknetowym Silk Road.

Jednak posiadanie tak dużej ilości Bitcoinów jest problemem, a jedyne dwie dostępne opcje to albo przechować pieniądze, albo ostatecznie sprzedać je na otwartym rynku. Tu właśnie pojawia się nowy program Chainalysis.

“W miarę jak egzekwowanie prawa staje się coraz bardziej wyrafinowane w badaniu nielegalnej działalności związanej z walutami kryptograficznymi, w tym odzyskiwaniem nielegalnych dochodów, rośnie zapotrzebowanie na usługi cyfrowej realizacji aktywów” – zauważyła firma w swojej publikacji.

Jason Bonds, dyrektor ds. dochodów Chainalysis, powiedział w oświadczeniu, że dojrzewanie rynku kryptotek oznaczałoby podobny wzrost wykorzystania ich przez dobre i złe podmioty.

Ale firma może w tym pomóc, zauważył:

“W miarę jak nasi partnerzy rządowi odnoszą coraz większe sukcesy w wykorzenianiu złych aktorów, pomaganie im w odzyskiwaniu aktywów i realizacji jest naturalnym następnym krokiem.”

Krótko mówiąc, rząd USA może wkrótce sprzedać Bitcoin, który posiada… ułatwione przez Chainalysis.

Dobre na kryptońskie… może nie.

Asset Reality, który zarządza i realizuje skonfiskowane aktywa dla klientów z sektora publicznego i prywatnego na całym świecie, będzie współpracował z Chainalysis w celu określenia sposobu sprzedaży przejętych funduszy.

Zespół składa się z prawników i praktyków organów ścigania, którzy świadczą usługi doradztwa strategicznego i szkolenia w zakresie kryptokurandy i innych złożonych aktywów dla organów ścigania na całym świecie.

Nie jest to pierwsze posunięcie dla Chainalysis. Na początku tego roku usługi firmy były podobnie wykorzystywane w szeroko zakrojonych działaniach organów ścigania, które obejmowały podobne działania w zakresie przepadku walut kryptograficznych, takie jak przypadki związane z finansowaniem terroryzmu i hakerstwem północnokoreańskim.

Ale to rodzi kolejne pytanie: Czy firma śledząca adresy kryptograficzne działa przeciwko samemu etosowi kryptorealizmu (prywatności), czy nie?

Tymczasem niektórzy obserwatorzy sugerowali, że rząd USA nie powinien w ogóle sprzedawać przejętego Bitcoina.

Kontrowersyjna opinia: DOJ nie powinien sprzedawać skonfiskowanych Bitcoinów, powinien zacząć gromadzić krajowe rezerwy BTC, aby wesprzeć USD po zakończeniu ery fiat

– Preston Byrne (@prestonjbyrne) 5 listopada 2020 r.

Biorąc pod uwagę obecny stan rzeczy i szalejącą inflację w Stanach Zjednoczonych, nie może to być przecież zły interes.